Program

The MODU2016 workshop is embedded in Approximation and Optimisation research program sponsored by Federation University Australia, Swinburne University of Technology and MATRIX research institute. The MODU2016 workshop is sponsored by AMSI, AustMS, CARMA and RMIT University (see the home page).

The book of abstracts is now available.

Note that the keynote talks are 1 hour each (50 minutes for the talk and 10 minutes for questions), and contributed talks are 30 minutes (25 mins talk + 5 mins questions).

Please click on the talk title to see the abstract and other information.

Sunday 17 July
15:00-16:00 Early Registration
16:00-18:00 Welcome reception
Monday 18 July
08:30-09:00 Registration
09:00-09:45 Welcome address
Morning session, chair Jeya Jeyakumar
09:45-10:45 Gabriele Eichfelder, Set optimization and Robust Multi-objective optimization   Download Slides
10:45-11:30 Coffee break
11:30-12:00 Julien Ugon, Constructive proof for polynomial spline approximation   Download Slides
12:00-12:30 Marc Demange, The art of BBQ down under: applications to online colouring   Download Slides
12:30-14:00 Lunch break
Afternoon session, chair Nadezda Sukhorukova
14:00-14:30 Constantin Zalinescu, Convex series of convex functions with applications to Statistical Mechanics   Download Slides
14:30-15:00 Alexander Kruger, Transversality of collections of sets: dual characterizations   Download Slides
15:00-15:30 Robert Baier, Geometric Calculation of Convex and Nonconvex Subdifferentials for Quasidifferentiable and Directed Subdifferentiable Functions   Download Slides
15:30-16:15 Coffee break
16:15-17:15 Jeya Jeyakumar, Global Polynomial Optimization and Conic Programming
Tuesday 19 July
Morning session, chair Guoyin Li
09:00-10:00 Jie Sun, A Distributionally Robust Model for Multi-Stage Stochastic Optimization   Download Slides
10:00-10:30 Coffee break
10:30-11:00 Regina Burachik, A duality scheme for dynamically updated Lagrangians for nonconvex and nonsmooth optimization   Download Slides
11:00-11:30 Reinier Diaz-Millan, Extragradient algorithm for variational inequalities without monotonicity   Download Slides
11:30-12:00 Buthinah Abdullatif Bin Dehaish, Fixed Point Results for Monotone Nonexpansive Mappings in Metric Spaces   Download Slides
12:00-12:30 Hossein Mohebi, Approximate Global Minimum of the Difference of Increasing and Positively Homogeneous Functions   Download Slides
12:30-14:00 Lunch break
Afternoon session, chair Regina Burachik
14:00-14:30 Fabrício Oliveira, Penalty-based Alternating Direction Method for Solving Large-Scale Mixed-Integer Stochastic Problems   Download Slides
14:30-15:00 David Kirszenblat, Minimal curvature-constrained networks   Download Slides
15:00-15:30 Yalçın Kaya, Shortest Planar Path Planning
15:30-16:00 Yousong Luo, Optimal Wentzell Boundary Control of Parabolic Equations   Download Slides
16:00-16:30 Coffee break
16:30-17:30 Xiaojun Chen, Penalty methods for a class of non-Lipschitz optimization problems   Download Slides
Wednesday 20 July
Morning session, chair Robert Baier
09:00-10:00 Pablo Parrilo, Dimension reduction for semidefinite programming   Download Slides
10:00-10:30 Coffee break
10:30-11:00 Fabian Rigterink, Convex hulls of graphs of bilinear functions on the unit cube
11:00-11:30 James Saunderson, Semidefinite approximations of the matrix logarithm
11:30-12:00 Tian Sang, On the conjecture by Demyanov-Ryabova in converting finite exhausters
12:00-13:30 Lunch break
Afternoon session, chair Brian Dandurand
13:30-14:00 Peter Dickinson, Partitioning Simplices
14:00-14:30 Scott Lindstrom, The Lambert W Function in Optimization
14:30-15:00 Hamid Mokhtar, Cube-connected circulants as an efficient communication network
15:00-15:45 Coffee break
15:45-16:45 Guoyin Li, On two interesting aspects of polynomial optimization   Download Slides
19:00-21:00 Conference Dinner (Tsindos)
Thursday 21 July
Morning session, chair Fabricio Oliveira
09:00-10:00 Jonathan Borwein, Convex analysis on groups and semigroups   Download Slides
10:00-10:30 Coffee break
10:30-11:00 Nadezda Sukhorukova, A generalisation of de la Vallée-Poussin procedure to multivariate polynomials
11:00-11:30 Thomas Weber, Global Optimization on an interval   Download Slides
11:30-12:00 Andreas Fischer, A globally convergent LP-Newton method
12:00-12:30 Fusheng Bai, An Adaptive Framework for Global Optimization of Expensive Functions Based on Response Surface Models
12:30-14:00 Lunch break
Afternoon session, chair Andreas Fischer
14:00-14:30 Sergei Schreider, Optimization methods in water allocation management   Download Slides
14:30-15:00 Daniel McInnes, Optimisation of gas flows in South Eastern Australia via controllable Markov chains
15:00-15:30 Brian Dandurand, Improvements to the Progressive Hedging method for Computing Lagrangian Dual Bounds in Stochastic Mixed-Integer Programming   Download Slides
15:30-16:00 Coffee break
16:00-17:00 Jeff Linderoth, One Relaxation to Rule Them All: Strong Convex Nonlinear Relaxations of the Pooling Problem
Friday 22 July
Morning session, chair Heinz Bauschke
09:30-10:30 Aris Daniilidis, Controlling the size of Clarke critical values for Lipschitz functions
10:30-11:00 Coffee break
11:00-11:30 Hyam Rubinstein, Multisections of manifolds
11:30-12:00 David Yost, Meta-optimization: lower bounds for higher faces
12:00-12:30 Andrew Eberhard, U-V decomposition, Tilt stability and Manifolds   Download Slides
12:30-14:00 Lunch break
Afternoon session, chair David Yost
14:00-14:30 Vera Roshchina, Grassmann condition for conic feasibility problems   Download Slides
14:30-15:00 Mahboubeh Rezaie, Enlargement of monotone operators with applications
15:00-15:45 Coffee break
15:45-16:45 Heinz Bauschke, On the Douglas-Rachford algorithm